Poradnik Wiadomości Branżowe

WPROST ” cena za Afganistan

Od początku misji w Afganistanie zginęło 41 polskich żołnierzy – w wypadkach, od eksplodujących min pułapek, w wymianie ognia z przeciwnikiem. Czy było warto wysyłać nasze wojsko do Afganistanu – o tym w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.Ponadto w nowym WPROST: trudna przyjaźń premiera, tajna notatka ze śledztwa ws. Papały oraz tabloidyzacja mediów według Jarosława

Teaser

Od początku misji w Afganistanie zginęło 41 polskich żołnierzy ” w wypadkach, od eksplodujących min pułapek, w wymianie ognia z przeciwnikiem. Czy było warto wysyłać nasze wojsko do Afganistanu ” o tym w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Ponadto w nowym WPROST: trudna przyjaźń premiera, tajna notatka ze śledztwa ws. Papały oraz tabloidyzacja mediów według Jarosława Gugały.

Koniec z nadgorliwie, nieopatrznie ogłoszoną w 2007 r. polityką ekspedycyjną, łatwego wysyłania polskich żołnierzy na antypody świata ” mówił Bronisław Komorowski na głównych obchodach Święta Wojska Polskiego. Prezydent wspomniał także o 41 polskich żołnierzach, którzy stracili życie w operacji afgańskiej. Następnego dnia premier Donald Tusk obwieścił: “Rozpoczynamy akcję ťPowrót do domu Ť “. Słusznie. Szkoda, że tak późno ” pisze w komentarzu do najnowszego wydania tygodnika WPROST redaktor naczelny Sylwester Latkowski. Czy było warto wysyłać nasze wojsko do Afganistanu? Odpowiedź brzmi: nie. To była misja kiepskiego wyboru ” ocenia Latkowski.

Pierwszym polskim żołnierzem, który zginął w Afganistanie, był porucznik Łukasz Kurowski. Młody chłopak, miał 29 lat. W Afganistanie chciał przeżyć wielką przygodę. Na misji, która przez samych żołnierzy nazywana jest po prostu wojną, był od wiosny 2007 r. Zginął 14 sierpnia tego samego roku w pobliżu Gardez. Od tej pory trumny z naszymi żołnierzami regularnie wracały z Afganistanu. Ostatnia – trzy miesiące temu. Leżał w niej starszy chorąży Jan Kiepura. Zginął 10 czerwca w prowincji Ghazni. Wszedł na minę pułapkę. Według listy poległych, na misji w Afganistanie straciło życie już 41   osób. Z czasem zaczęliśmy sobie uświadamiać, że ta misja nie jest “krzewieniem demokracji “. Ogromne pieniądze wydawane na walkę z talibami nie tylko uczyniły z Afganistanu najbardziej skorumpowany kraj świata, ale też nakręcają wojnę. We WPROST ” “Cena za Afganistan “, poczet polskich żołnierzy, którzy zginęli na misji.

A to już wiesz?  Do Rzeczy: sztuka lawirowania

Tu jest jak w grze komputerowej. Z jednym wyjątkiem ” każdy ma tylko jedno życie ” mówi w rozmowie z WPROST Aneta Modzelewska, psycholog na misji w Afganistanie. To jej trzeci pobyt. Po powrocie miewa problem z normalnym życiem. Podobnie jak żołnierze. Są tacy, którzy potrzebują na powrót do normalności kilku tygodni, a nawet trzech miesięcy. Ale są tacy, którzy nie wytrzymują w tym normalnym świecie ” z rodziną, zakupami, rachunkami, problemami ” i chcą wracać. Uzależnili się od bycia na misji. Do większej liczby wypadków dochodzi zazwyczaj pod koniec misji. Jedni są wtedy mniej ostrożni, inni – wręcz przesadnie ostrożni. Wszyscy pamiętają   żołnierza, który miał dziewięć dni do powrotu do domu. Zginął. O drobnych wypadkach można rodzinie nie mówić, mona je zbagatelizować. O śmierci nie da się nakłamać. Ale mówi się o niej inaczej, z większym dystansem. Zresztą wiem, że żołnierze po powrocie do domów mało opowiadają o tym, co straszne ” mówi w rozmowie z WPROST psycholog z misji w Afganistanie.

Na łamach WPROST także o tym, jak rozbudowa elektrowni w Opolu dzieli danych przyjaciół. W gronie Donald Tusk, Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Kilian jeszcze niedawno zapadały decyzje o przyszłości ministrów i strategii premiera. Teraz z trio gdańskich liberałów został duet. Poszło o rozbudowę elektrowni, którą premier zapowiedział już w swoim expos’. Ale Kilian ” prezes Polskiej Grupy Energetycznej ” jest temu przeciwny. Według relacji rozmówców WPROST, ostatnia rozmowa obu panów na temat tej inwestycji zakończyła się gigantyczną awanturą.   ” Twoje analizy mam gdzieś. Masz zbudować elektrownię albo lecisz ” cedził zimno Tusk. ” Nie zamierzam pójść siedzieć ” odpowiadał na to wzburzony prezes PGE. Wie, że inwestycja jest kompletnie nieopłacalna z punktu widzenia interesu firmy. A on chce się jeszcze liczyć w wielkim biznesie i nie ma ochoty narażać się na przykład na zarzuty o niegospodarność. Wygląda jednak na to, że skończyła się jego przyjaźń z Donaldem Tuskiem. O trudnej przyjaźni z premierem ” w najnowszym WPROST.

A to już wiesz?  Polacy tracą zaufanie do wymiaru sprawiedliwości

We WPROST także o notatce, która mogła zmienić losy dochodzenia w sprawie śmierci generała Marka Papały. Mogła, gdyby nie to, że śledczy schowali ją do szafy. To notatka W aktach śledztwa znajduje się zapomniana notatka z rozmowy z Jerzym D., gangsterem, który wyjaśniał, dlaczego Słowik w śledztwie potwierdzał wersję prokuratorską o winie Edwarda Mazura. “Mazur w sprawie zabójstwa Papały jest niewinny, jednak Słowik i inni pruszkowiacy chcą go wrobić ” ” mówił policjantom ów gangster już w 2007 r. Uzyskał te informacje od trzech   innych zapuszkowanych gangsterów. Notatka z tej rozmowy zaległa jednak w szafie policyjnej grupy “Generał ” powołanej do zbadania zabójstwa komendanta. Nie zweryfikowano informacji uzyskanych od Jerzego D., nie skonfrontowano go z osobami, które wymienił. Dlaczego notatka zniknęła ” w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST również o obliczach współczesnych mediów. Uważam, że doszliśmy w mediach do momentu, w którym musimy stworzyć porozumienie ponad podziałami, aby chronić wartości, które w nich zanikają ” mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Jarosław Gugała, twarz polsatowskich “Wydarzeń “. On sam twierdz, że tabloidyzacja, o której coraz głośniej się mówi,   ma dwie twarze. Ta dobra polega na tym, że dziennikarz musi starać się przedstawić nawet bardzo poważny temat w sposób atrakcyjny. – A ta druga twarz to jaka? – Taka, że tematy nieistotne, ale za to np. sensacyjne zaczynają dominować. Z prostego powodu – bo mają lepszą oglądalność ” ocenia Gugała. I dodaje, że media nie powinny przerzucać odpowiedzialności za swój poziom na widzów. Jeżeli założymy, że ci, którzy siedzą przed telewizorem, są kretynami, i w związku z powyższym trzeba traktować ich jak kretynów, serwując im totalny badziew podlany sensacją i okrucieństwem, to takich kretynów będziemy hodować ” mówi. Rozmowa z Jarosławem Gugałą w najnowszy wydaniu tygodnika WPROST.

A to już wiesz?  Sennik: administracja

Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 19 sierpnia 2013 r. E-wydanie tygodnika jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

*****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Sylwester Latkowski. Tygodnik WPROSTjest najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce.

Przydatne linki:

WPROST na Youtube –  http://tnij.org/wprost_tv

WPROST na Facebooku –  http://tnij.org/wprost_fb

Czytaj WPROST na FB –  http://tnij.org/wprost_na_fb

WPROST na Twitterze –  http://tnij.org/wprosttweet

Popularne skróty Twittera –  http://tagdef.com/tt

WPROST w Apple Store –  http://tnij.org/wprost_w_itunes

WPROST w Google Play –  http://tnij.org/wprost_w_googleplay

Naczelny WPROST na Twitterze – http://tnij.org/ublt

Naczelny WPROST na Facebooku – http://tnij.org/ublu

Blogi WPROST –  http://www.wprost.pl/blogi/

WPROST –  http://www.wprost.pl    

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy