Mowa ciała Poradnik Sygnały niewerbalne

Mowa ciała ” kłamstwo

Jak można rozpoznać, że ktoś kłamie? Czy jest na to sposób? Owszem. Pamiętaj, że rozpoznanie niewerbalnych gestów które mogą być sygnałem, ze ktoś oszukuje, jest

Jak można rozpoznać, że ktoś kłamie? Czy jest na to sposób? Owszem. Pamiętaj, że rozpoznanie niewerbalnych gestów które mogą być sygnałem, ze ktoś oszukuje, jest bardzo ważną umiejętnością. Mogą przydać się każdemu człowiekowi, który chciałby wiedzieć, że dana osoba kłamie. Właśnie gesty ręki są bardzo ważne. Gesty ręki dotykającej twarzy są elementem podstawowych ludzkich gestów oszukańczych. Im człowiek jest starszy, tym bardziej jego gesty ręki dotykającej twarzy są bardziej wyrafinowane, ale pojawiają się, gdy dana osoba kłamie, ukrywa coś albo bierze udział w oszukiwaniu. Jednak gestów ręki nie możemy interpretować w oderwaniu.

095044.jpg

Jednym z ważniejszych gestów jest zakrywanie ust. Wygląda to tak, że dłoń zakrywa usta a kciuk opiera się o policzek, gdy podświadomość rozkazuje stłumić kłamliwe słowa, które dopiero co wypowiedzieliśmy. Czasami ten gest jest ograniczony do przykrycia ust kilkoma palcami lub zaciśniętą pięścią, jednak znaczenie pozostaje to samo. Jeśli osoba mówiąca, używa tego gestu, oznacza to, że mówi nieprawdę. Jeżeli zaś osoba, z którą rozmawiasz, zasłania swoje usta, gdy Ty mówisz, oznacza to, że wydaje jej się, że kłamiesz.

Co oznacza inny gest, taki jak dotykanie nosa? Jest on wyszukaną, zamaskowaną formą gestu zasłonięcia ust. Może ono składać się z kilku delikatnych potarć pod nosem, lecz może być też jednym szybkim, prawie niedostrzegalnym dotknięciem.

Kolejnym gestem jest pocieranie oka. Jest ono próbą ukrycia widocznego oszustwa lub uniknięcia patrzenia w twarz drugiej osobie, którą się okłamuje. Mężczyźni zwykle energicznie pocierają oczy; jeżeli kłamstwo jest duże, zwykle wpatrują się w podłogę. Kobiety wykonują małe, delikatne ruchy pocierania tuż pod okiem. Kłamanie przez zęby jest znanym wyrażeniem, które odnosi się do zespołu gestów: zaciśniętych zębów i fałszywego uśmiechu, połączonego z gestem pocierania oka i przewrotnym spojrzeniem.

Inny gest mogący wskazywać na kłamstwo, to pocieranie ucha. Jest to próba niesłyszenia złych wiadomości ” chodzi o to, że słuchacz kładąc rękę za uchem lub je pocierając, jakby usiłuje zagłuszyć słowo. Inne odmiany tego gestu to: pocieranie ucha z tyły, wiercenie końcówką palca w uchu, ciągnięcie za płatek ucha lub zginanie całego ucha w taki sposób aby przykryć jego otwór.

Drapanie szyi – jest oznaką wątpienia albo niepewności i jest charakterystyczny dla osób, które mówią: nie jestem pewien czy się zgadzam. Jest to bardzo wyraźne, zwłaszcza wtedy, gdy język mówiony zaprzecza temu gestowi.

Pociąganie kołnierzyka. O co chodzi w tej dziwnej nazwie? Kłamstwo powoduje podrażnienie delikatnej tkanki skóry twarzy i szyi natomiast tarcie lub drapanie jest konieczne do uśmierzenia tego uczucia. Stosuje się ten gest m.in. gdy człowiek gniewa się lub jest sfrustrowany i musi odciągnąć od szyi, próbując dopuścić świeże powietrze do niej.

Palce na ustach ” kiedy większość gestów, w których ręka dotyka twarzy, oznacza kłamstwo lub oszustwo, palce w ustach są zewnętrzną manifestacją wewnętrznej potrzeby upewnienia się. Kiedy pojawia się ten gest, stosowne będzie podanie danej osobie gwarancji i zapewnień.

Jak widać, język ciała jest naprawdę bardzo interesujący. Możemy obserwować człowieka i myśleć różne rzeczy o jego zachowaniu. Jednak pamiętajmy, że nie zawsze trzeba gesty interpretować i nie każdy potrafi to robić. Pamiętaj, że można czasami człowieka niepotrzebnie osądzić i skazać, mimo, że on tylko podrapał się, ponieważ rzeczywiście coś go zaswędziało.

DODAJ SYMBOL, GEST,INTERPRETUJ, CZYTAJ


zapraszamy do odawania swoich gestów których nie rozumiecie, szukacie wytłumaczenia zachowań, oraz interpretowania innych gestów, znaków i symboli, ważne są tu opowieści babci i ciotki, która mówiła żę.. :) zachęcamy serdecznie

ps. przejdź niżej do pola komentarzy i dodaj

hastagi na stronie:

#mowa ciała kłamstwo #gesty kłamstwa #komunikacja niewerbalna gesty zdjęcia

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy